YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Zabiegi

Zabieg

Badanie lampą Wood'a

Efekty

  • diagnostyka różnych infekcji,

  • diagnostyka zmian pigmentowych,

  • diagnostyce fotodynamicznej i zaburzeniach metabolizmu porfiryn.


Jak działa

Lampa Wooda emituje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe (UV), nazywane też czarnym światłem lub światłem Wooda. Generowane jest przez wyładowania w parach rtęci o wysokim ciśnieniu. W lampie występuje filtr niklowo- krzemowy (filtr Wooda). Typowa lampa emituje światło o gęstości mocy mniejszej niż 1 mW/cm² Diagnoza oparta jest na zjawisku fluorescencji, które zachodzi pod wpływem światła z zakresu 340-400 nm. Ponieważ w ludzkiej skórze promieniowanie UV jest silnie pochłaniane przez melaninę znajdującą się zarówno w skórze właściwej, jak i w naskórku, fluorescencja tkanki obserwowana jest dzięki obecności kolagenu. Fluorescencja normalnej skóry jest bardzo słaba i jej spektrum może się zmieniać pod wpływem niektórych czynników, takich jak długotrwałe przebywanie na słońcu, prawdopodobnie z powodu zmian w elastynie. Za zjawisko fluorescencji odpowiedzialne są składniki elastyny, kolagen, aminokwasy.
Przed zabiegiem

Przed zabiegiem nie powinno się używać kosmetyków, miejscowych leków, a nawet myć skóry mydłem, gdyż niektóre składniki ww. produktów mogą świecić, dając niewłaściwą diagnozę,
Zabieg

Mimo, że obsługa lampy jest prosta i nie wymaga specjalnego przeszkolenia, należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków, aby wykonać badanie prawidłowo i zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy :
  • przed użyciem lampa powinna się nagrzać przez około 1 minutę,
  • badanie należy przeprowadzać w bardzo ciemnym pomieszczeniu,
  • osoba wykonująca diagnozę powinna być zaadaptowana do widzenia w ciemności, aby wyraźnie widzieć kontrast na skórze oraz powinna dostosować swój ubiór tak, by nie dochodziło do odbicia od niego światła lampy; biały fartuch odbija promieniowanie UV dając jasno niebieskie światło, które może padać na skórę pacjenta, powodując mylną diagnozę,
  • wskazana odległość źródła światła od badanej części skóry wynosi około 11 - 15 cm,
  • w przypadku osób z ciemną karnacją postawienie trafnej diagnozy jest czasami utrudnione z powodu większego stężenia melaniny.
Po zabiegu

Na podstawie wyniku badania ustala się postępowanie.
Przeciwwskazania

Badanie może być wykonywane u wszystkich, bez względu na stan zdrowia
Cena zabiegu
od 30 zł
Zabiegi w serii zawierają korzystne rabaty.
Czas zabiegu w minutach
15

Znieczulenie
nie

Chłodzenie po zabiegu
nie

Zdolność do pracy
tak

Ilość zabiegów w serii
1