YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Zabiegi

Zabieg

Pelvic Trainer - trening mięśni dna miednicy

Efekty

  • zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni dna miednicy

  • zmniejszone epizody gubienia moczu

  • lepsza kontrola mięśni dna miednicy podczas kaszlu, kichania, śmiania się, aktywności fizycznej

  • mocniejsze odczucia w trakcie współżycia

  • lepsza rekrutacja do pracy włókien wolnokurczliwych

  • efektywniejsza faza relaksacji mięśni dna miednicy


Jak działa

Pelvictrainer to urządzenie, które stanowi świetne wsparcie standardowej terapii uroginekologicznej. Dzięki możliwości wykorzystanie biologicznego sprzężenia zwrotnego, jakim jest widok i śledzenie trajektorii pracy mięśni dna miednicy (MDM) na ekranie połączonego z czujnikiem ciśnienia komputera, pacjenci mogą skuteczniej i co najważniejsze świadomiej aktywować swoje mięśnie dna miednicy.

WSKAZANIA

Zalecamy kobietom, korzystanie z Pelvictrainer'a i konsultacji fizjoterapeutycznej nie tylko przy istnieniu problemów z niewydolnością mięśni dna miednicy ale przede wszystkim w ogólnej profilaktyce nietrzymania moczu, a w szczególności po porodzie.
Ogólnie rzecz biorąc jest to idealna metoda treningowa, aby zapobiegać i / lub poprawiać dysfunkcje związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem ciała po porodach, operacjach uro-ginekologicznych czy przy problemach z dnem związanych z przewlekłym, obciążającym sportem czy stresującym trybem życia.
To ostatnie jest na tyle istotnym czynnikiem obciążającym omawiany obszar, gdyż nadmierne napięcie psychofizyczne u kobiet bardzo często kumuluje się w miednicy.

Pracując z użyciem Pelvictrainer, mamy możliwość aktywować mięśnie dna miednicy we wszystkich możliwych rodzajach pracy:
- koncentrycznej,
- ekscentrycznej,
- izometrycznej
- i podczas fazy relaksu.

Aktywując mięśnie z użyciem systemu, pobudzamy do pracy dwa rodzaje włókien mięśniowych, wchodzących w skład mięśni dna miednicy: włókna wolne (STF = slow twitch fibers, typ I), toniczne (70%) oraz włókna szybkie (FTF = fast twitch fibers, typ II) fazowe (30%).
Ucząc pacjentki wyizolowanych skurczy mięśni dna miednicy, bez pomocy systemów takich jak Pelvitrainer, w pierwszych tygodniach rehabilitacji skupiamy się głównie na pracy włókien fazowych, których jest zdecydowana mniejszość. Wykorzystując Pelvictrainer, przyspieszamy proces rekrutacji do pracy właśnie włókna wolne, STF.

Pracując z systemem, kobieta może, bez zdejmowania ubrań i specjalnego przygotowania, aktywnie kurczyć i rozluźniać mięśnie, obserwując tą pracę na ekranie monitora.

Ważne jest, iż korzystanie z Pelvictrainer stanowi uzupełnienie konsultacji z fizjoterapeutą, która jest niezbędna w prawidłowej diagnostyce problemów związanych z dnem miednicy. Uwolnienie z napięć w ciele, jakie ma miejsce w trakcie terapii umożliwi aktywowanie dna miednicy bez zbędnych obciążeń. Ważne jest też pokazanie pacjentce, w jaki sposób aktywować mdm w pozycji leżenia tyłem, bez działania siły grawitacji i dopiero po takim treningu pozwolić jej wykorzystać pozycję antygrawitacyjną na fotelu Pelvictrainer.
Zabieg

Protokół ćwiczeń z Pelvictrainer obejmuje test, trening koordynacyjny – ćwiczenia koncentryczne, ekscentryczne, odpoczynek. Istnieje możliwość wygenerowania raportu medycznego oraz łączenie i porównywanie raportów z ćwiczeń na ćwiczeniach.
Zabieg wykonuje się w ubraniu, nie wymaga specjalnego przygotowania.

WAŻNE:

Podczas ćwiczeń na Pelvitrainer pacjent powinien być rozluźniony i wypoczęty. Powinien siedzieć we właściwej, skontrolowanej przez fizjoterapeutę pozycji. Nie powinien wstrzymywać powietrza - przeć, pracować brzuchem. Nie powinien zaciskać pośladków i ud. Ma za zadanie równomiernie oddychać i aktywować dno miednicy w odpowiednich momentach według ogólnie przyjętego, właściwego dla fizjologii mięśni schematu: zassanie ścian pochwy w stronę pępka oraz domknięcie jej ujścia.

Ćwiczenia poprzedza odpowiedni instruktaż fizjoterapeuty, który też czuwa, by aktywacja była wykonywana właściwie, bez szkodliwych kompensacji. Należy wykonać od 2 do 4 rund, po dwa napięcia w każdej. W zależności od stopnia zaawansowania ćwiczeniowego, rundy zawierają napięcia koncentryczne i ekscentryczne wykonywane wolno, lub bardzo szybko. Zawsze po aktywacji następuje faza rozluźnienia.
Po zabiegu

Idealną terapią dla mięśni dna miednicy będzie połączenie treningu na Pelvictrainer oraz konwencjonalne ćwiczenia dna miednicy wykonywany przez pacjentkę w domu, z systematyczną kontrolą u fizjoterapeuty.

Prozdrowotny trening z użyciem Pelvictrainer powinien trwać od 4-6 tygodni, lub do momentu uzyskania zadowalających wyników.
Przeciwwskazania

  • zaawansowana ciąża

  • wszczepione aktywne implanty oraz rozruszniki serca

  • stany po świeżych złamaniach, zabiegach operacyjnych

Cena zabiegu
30 - 120 zł
Zabiegi w serii zawierają korzystne rabaty.
Czas zabiegu w minutach
15

Znieczulenie
nie

Chłodzenie po zabiegu
nie

Zdolność do pracy
tak

Ilość zabiegów w serii
8-12

Odstępy
2-3 dni