YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Raki skóry

Raki skóry
Raki skóry to nabłonkowe nowotwory złośliwe skóry, wśród których wyróżniamy dwie główne grupy - raki podstawnokomórkowe i raki kolczystokomórkowe. Poza tym w obrębie skóry występują nowotwory wywodzące się z gruczołów apokrynowych charakterystyczne dla choroby Pageta.

Rak podstawnokomórkowy
Najczęstszy nowotwór skóry. Charakteryzuje się niewielką miejscową złośliwością oraz powolnym wzrostem. Na ogół nie daje przerzutów .Czynnikami sprawczymi mogą być promienie słoneczne. Rozwija się na podłożu stanów przedrakowych lub w skórze zdrowej. Szczególnie przewlekłym przebiegiem charakteryzuje się odmiana powierzchniowa. Najczęściej występuje odmiana guzkowa, w której zmiana to niezapalny guzek otoczony perłowatym wałem. W postaci wrzodziejącej podstawa zmiany jest twarda i nacieczona a rak może drążyć nawet do kości. Ponadto wyróżnia się odmianę twardzinopodobną i torbielowatą (małe przezroczyste guzki najczęściej na powiekach).

Rak kolczystokomórkowy
To nowotwór skóry o dużej złośliwości, naciekaniu podstawy i dawaniu przerzutów głównie do węzłów chłonnych (częstość przerzutów jest oceniana do 50% w zależności od złośliwości, głębokości wzrostu i lokalizacji). Punktem wyjścia są najczęściej stany przedrakowe poddane drażnieniu mechanicznemu, działaniu środków chemicznych lub przewlekłemu działaniu promieni słonecznych.
Brzegi zmian często są wałowate i wywinięte, ale bez perłowatego wału, charakterystycznego dla częściej występującego raka podstawnokomórkowego. W postaci wrzodziejącej raka kolczystokomórkowego występują głębokie owrzodzenia o twardych wałowatych i nacieczonych brzegach. W odmianie brodawkującej zmiany są przerosłe, ale mniej naciekają.