YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Skóra latem

Skóra latem, opalanie, słońce, filtry przeciwsłoneczne, kremy przeciwsłoneczne
W lecie skóra najbardziej narażona jest na działanie promieni słonecznych dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji polegającej na piciu dużej ilości płynów, stosowaniu kremów pielęgnacyjnych i balsamów zawierających substancje zatrzymujące wodę w naskórku, usuwaniu łuszczących się warstw naskórka za pomocą lekkich peelingów oraz stosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania słonecznego:
UVB promieniowanie wywołujące efekt opalenizny. Wywołuje zaczerwienienie, stan zapalny skóry, która broniąc się stopniowo zwiększa produkcję melaniny. Promieniowanie UVB powoduje płytkie uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA i RNA, białek komórkowych i błon komórkowych, co w konsekwencji może prowadzić do nowotworów płaskokomórkowych i kolczystokomórkowych skóry.

UVA - stanowi ok. 95% całego promieniowania słonecznego. Działa przez cały rok o każdej porze dnia niezależnie od pogody. Promienie UVA przenikają przez szyby i ubrania Jest o wiele bardziej niebezpieczne od promieniowania UVB. Promieniowanie UVA wnika wgłąb skóry, jest odpowiedzialne za szybkie starzenie się skóry. Promieniowanie UVA niszczy fibroblasty, włókna elastyny i kolagenu , osłabia mechanizmy odpornościowe skóry, podnosi ryzyko powstania różnych postaci raka skóry.

UVC niszczy każdą żywą komórkę. Nie dociera jednak do powierzchni Ziemi, ponieważ jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę.

Za powstawanie opalenizny odpowiedzialne jest promieniowanie UVB. Zmiana koloru skóry jest formą jej obrony przed uszkodzeniem wywołanym przez światło. Bezpośrednio po zadziałaniu na skórę światła słonecznego (głównie promieniowania UVA) pojawia się szybko ustępująca zmiana zabarwienia. Opalenizna właściwa uwidacznia się po trzech dniach od naświetlania i jest wywołana przez promieniowanie UVB. Oprócz ogólnie znanego negatywnego wpływu na skórę promienie słoneczne mają wiele pozytywnych działań: stymulują produkcję witaminy D, działają antydepresyjnie i są jednym z elementów terapii niektórych schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy.

Z opalania nie powinno się zupełnie rezygnować, chyba że występują jasne przeciwwskazania:
- dzieci przed ukończeniem 3 roku życia
- osoby zażywające leki, takie jak: preparaty dermatologiczne, niektóre antybiotyki, leki obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi, leki odwadniające i przeciwcukrzycowe, zioła światłouczulajace, np. dziurawiec, tabletki antykoncepcyjne lub hormonalne
- osoby z zaburzeniami hormonalnymi
- kobiety w ciąży
- osoby po zabiegach rozjaśniających przebarwienia, mikrodermabrazji, peelingach, depilacji woskiem, depilacji laserem i innych zabiegach laserowych

Bezpieczne opalanie, Ochrona skóry przed słońcem
- unikać słońca w godzinach miedzy 1100 a 1500
- stopniowo przyzwyczajać skórę do słońca (melanina potrzebuje od 3 do 8 dni na wytworzenie bariery ochronnej)
- nie zapominać o ochronie przeciwsłonecznej w mieście, a nawet przy zachmurzonym niebie
- unikać kosmetyków zawierajacych retinol i kwasy owocowe
- nie stosować przed wyjściem na słońce perfum, wody kolońskiej, kosmetyków z dodatkiem olejków zapachowych oraz spirytusu salicylowego
- nie stosować preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwtrądzikowych
- ograniczyć stosowanie kosmetyków kolorowych
- umiejętnie stosować preparaty z faktorami ochronnymi - nakładać je pół godziny przed wyjściem na słońce a w czasie pierwszych dni ekspozycji słonecznej co godzinę (max co dwie), wybrać krem właściwy dla swojego fototypu (osoby o jasnej karnacji powinny stosować wyższą fotoochronę), kremu nie należy wcierać, powinien pozostać na powierzchni skóry tworząc warstwe ochronną, kąpiąc się należy stosować kosmetyki wodoodporne, szczególną uwagę powinno się zwrócić na ochronę miejsc wrażliwych: usta, uszy, nos, ramiona, miejsca pod kolanami.

Filtry przeciwsłoneczne
Filtry przeciwsłoneczne są to związki wykorzystywane w kosmetykach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. W kosmetykach nowej generacji stosuje się jednocześnie kilka rodzajów filtrów: chemiczne, fizyczne i naturalne.

Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne. Należą do nich Oxybenzon – chroni przed UVB, Mexoryl SX i XL – chroni przed UVA i UVB, Parsol 1789– chroni przed UVA, Oktokrylen – chroni przed UVB, Trisiloxan (silatrisol)– chroni przed UVB i w mniejszym stopniu przed UVA, Tinosorb M-chroni przed UVB i UVA, łączy własciwości filtru chemicznego i mineralnego.

Filtry fizyczne (mineralne) nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego. Odbijają promienie i rozpraszają. Są nimi dwutlenek cynku –chroni przed UVA, dwutlenek tytanu – chroni przed UVA, krzemionka lub żel krzemionkowy, mika, kaolin.

Filtry naturalne to wyciągi z roślin pochłaniających promieniowanie słoneczne. Są nimi głównie oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej sezamowy, kokosowy,migdałowy oraz barwniki beta-karoten, juglon. Zabezpieczają niski stopień ochrony do SPF 4.

Oznaczenia na opakowaniach kremów ochronnych:
SPF

Faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym (Sun Protector Factor) oznacza stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez zastosowania filtra.
Klasyfikacja filtrów (współczynnik ochrony): 2-6 – niski, 8-12 – średni, 15-25 – wysoki, 30-50 bardzo wysoki. Jako minimum ochrony przyjmuje się filtry od 20 SPF. Im wyższe filtry tym różnica pomiędzy nimi jest mniejsza. Między kremem z SPF 50 a 100 nie ma znaczącej różnicy. Jeden chroni przed promieniami w 96,6 % a drugi w 98%. Dlatego zgodnie z zaleceniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków, Wyrobów Toaletowych i Perfumeryjnych dla ujednolicenia klasyfikacji numeracja kremów będzie się kończyła na SPF 50. SPF określa zdolność kosmetyku do ochrony tylko przed promieniowaniem UVB.

IPD, PPD
Do tej pory nie powstała jednolicie używana skala określająca zdolność ochrony przed promieniowaniem UVA. Ostatnio wiele firm stosuje wskaźnik IPD lub PPD. Określa się go za pomocą pomiaru wywołanej przez promieniowanie UVA opalenizny natychmiastowej (IPD) lub trwałej (PPD.) Wysokość filtra chroniącego przed promieniowaniem UVA mówi, ile razy zmniejszyła się dawka tego promieniowania wnikająca do skóry.

IR
Oznaczenie to mówi, że kosmetyk chroni skórę przed promieniowaniem podczerwonym, które powoduje jej podgrzanie szkodliwe przy trądziku różowatym i pękających naczynkach.