YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Stany przednowotworowe

Stany przednowotworowe
Stany przednowotworowe to zmiany, mogące przekształcić się w nowotwory.

Rogowacenie słoneczne (starcze)
Powstaje wskutek nadmiernej i przewlekłej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub na podłożu skóry starczej. Zmiany, często liczne i rozsiane, występują na twarzy (czoło, okolica skroniowa, skóra głowy u osób łysych, małżowiny uszne) i na odsłoniętych częściach ciała (grzbiety rąk, przedramiona, podudzia). Są to żółtawobrunatne nawarstwienia rogowe o suchej i nierównej powierzchni. Mogą trwać wiele lat. Leżą w poziomie skóry zdrowej lub są nieznacznie wyniosłe, dlatego częściej można je stwierdzić dotykiem niż wzrokiem. Po usunięciu zmian powierzchnia skóry lekko krwawi. O transformacji nowotworowej rogowacenia w raka kolczysto- lub podstawnokomórkowego może świadczyć powiększenie się wykwitu, nacieczenie, powstawanie nadżerek lub powierzchniowy rozpad i krwawienia, nawet przy lekkim zadrapaniu.

Róg skórny Róg skórny to szczególna odmiana rogowacenia starczego. Wymienia się go odrębnie, ponieważ może wystąpić także u dzieci, jednak wtedy nie jest stanem przedrakowym. Ma formę rogowatej narośli o różnych kształtach. Jego podstawa jest nieznacznie nacieczona.

Skóra pergaminowa i barwnikowa To bardzo rzadkie schorzenie charakteryzujące się wybitną nadwrażliwością na światło słoneczne. Występuje rodzinnie głównie w przypadku pokrewieństwa rodziców. Zmiany skórne dotyczą okolic odsłoniętych i mają postać plam soczewicowatych i piegowatych, odbarwień, zaników i teleangiektazji. Skóra pergaminowa i barwnikowa może być podłożem rozwoju różnych typów nowotworów.

Rogowacenie białe (leukoplakia)
Leukoplakia to białawe plamy lub smugi o gładkiej lub nieco brodawkującej powierzchni. Ich podstawa może być nieco stwardniała. Są zlokalizowane w obrębie jamy ustnej (błona śluzowa policzków w okolicy kącików ust i linii zgryzu, język, czerwień wargowa) lub narządów płciowych (błona śluzowa sromu u kobiet, rowek zażołędny i wewnętrzna powierzchnia napletka u mężczyzn). Powstają w wyniku przewlekłego działania czynników urazowych. Leukoplakia może być punktem wyjścia raków.