YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Zakażenia bakteryjne gronkowcowe

Zakażenia bakteryjne gronkowcowe

Zapalenie mieszków włosowych
Jest to stan zapalny ujścia mieszka włosowego, przechodzący na cały mieszek i otoczenie. Przybiera formę wykwitu pierwotnego, czyli żółtawego pęcherzyka ropnego o trwałej napiętej pokrywie, często przebitego włosem i otoczonego rąbkiem zapalnym. Zmiany mogą być rozsiane lub zgrupowane na twarzy, tułowiu lub kończynach.

Figówka
Jest to przewlekła odmiana ropnego zapalenia mieszków włosowych na twarzy. Pojawiają się wykwity: krostki, grudki, rozmiękające guzy. Włosy - bez zmian, łatwo dają się usunąć (w większości przypadków odrastają). Najczęściej występują na twarzy, rzadziej na owłosionej skórze głowy.
Utrzymują się przez kilka miesięcy - lat.

Czyrak, czyraczność, czyrak gromadny Czyrak jest ropnym zapaleniem okołomieszkowym z wytworzeniem czopa martwiczego.
Czyraczność to liczne czyraki w rozmaitym okresie rozwoju, których powstaniu sprzyjają choroby przemiany materii, zaburzenia immunologiczne, ogólne wyniszczenie.
Czyrak gromadny stanowi skupienie się i zlewanie czyraków (liczne czopy martwicze w nacieczonym ognisku). Pierwszym objawem czyraka jest naciek zapalny w otoczeniu mieszka włosowego (guzek sinoczerwony, bolesny). Po 4 - 6 dniach--krosta zostaje przebita włosem na szczycie guzka, pod którą dochodzi do martwicy i rozpadu tkanek. Po kilku dniach dochodzi do oddzielenia się czopa martwiczego, co prowadzi do powstania kraterowatego ubytku --> blizna.
Czyraki mogą się pojawiać na skórze całego ciała.
Pojedynczy czyrak utrzymuje się przez kilkanaście dni.

Ropnie mnogie pach
Są to głębokie guzy i zmiany zapalne, ze skłonnością do rozmiękania i bliznowacenia, umiejscowione głównie w okolicy pach (tu: gruczoły potowe apokrynowe).
Wykwit pierwotny pojawia się w formie guza lub guzka. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do powstania blizn i przetok. Zmiany chorobowe pojawiają się zwykle w okolicy pach, narządów płciowych, odbytu, brodawek sutkowych u kobiet. Towarzyszy im bolesność. Ropnie utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków
Polega na uogólnionym zapaleniu skóry o ciężkim przebiegu, w którym skóra wygląda jak po ciężkim oparzeniu II stopnia. Charakteryzuje się pęcherzami i spełzaniem naskórka. Wykwit pierwotny to płaskie i wiotkie pęcherze, których pokrywy szybko ulegają przerwaniu i oddzielając się płatowo odsłaniają rozległe powierzchnie skóry pozbawione naskórka. Dotyczy najczęściej dzieci do 3 miesiąca życia - ale może dotyczyć też dorosłych.
Zmiany chorobowe mogą się pojawiać na skórze całego ciała. Zwykle utrzymują się kilka dni. Możliwe są powikłania płucne, jelitowe o ciężkim przebiegu.