YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Zabiegi

Zabieg

Fizjoterapia uroginekologiczna

Efekty


Jak działa

Fizjoterapia uroginekologiczna jest zalecana w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu I stopnia oraz jako leczenie przygotowujące do zabiegów operacyjnych i uzupełniające po ich wykonaniu, dzięki czemu dają one lepsze i trwalsze efekty. Fizjoterapeuta dba także o to, aby blizna pooperacyjna goiła się właściwie, nie sprawiając w przyszłości dolegliwości związanych z jej ograniczoną ruchomością. Praktyka ćwiczeń we współpracy z fizjoterapeutą niesie pomoc kobietom cierpiącym na zespoły bólowe miednicy mniejszej oraz będącym w ciąży lub w połogu.


Zabieg

Przez lata mięśnie dna miednicy były nieodkrytym obszarem kobiecego ciała. A to ich forma decyduje o tym, czy pacjentka cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu lub istnieje zagrożenie wypadania macicy. 

Na funkcję mięśni dna miednicy wpływa nie tylko ich stan, ale także stan mięśni kończyn dolnych, brzucha i kręgosłupa. Prawidłowe ustawienie miednicy pozwala warstwie środkowej na swobodne napinanie się i rozciąganie, a prawidłowe ustawienie stawów biodrowych warstwie zewnętrznej na napinanie się, wreszcie wewnętrznej na rozluźnianie. Dobrze rozwinięte kończyny dolne stabilizują mięśnie dna miednicy. 

Prekursorem ćwiczeń mięśni dna miednicy był amerykański ginekolog dr Arnold Henry Kegel. Samodzielnie trudno będzie pacjetnce stwierdzić, czy mięśnie są zbyt wiotkie, czy zbyt napięte. Może w tym pomóc wizyta u lekarza specjalisty oraz u specjalizujących się w uroginekologii fizjoterapeutów lub osteopatów.

Badanie wykonuje się palpacyjnie czyli wsuwając dwa palce do pochwy, lekko je rozsuwając i napinając mięśnie. Osteopata i fizjoterapeuta wykonują badanie głównie poprzez powłoki brzuszne.

Za powszechną dolegliwość łączoną z dysfunkcją mięśni dna miednicy uznaje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, wynikające z osłabienia mięśni, ale także często z ich nadmiernego napięcia.


Cena zabiegu
od 120 zł
Zabiegi w serii zawierają korzystne rabaty.
Czas zabiegu w minutach
30

Znieczulenie
NIE

Chłodzenie po zabiegu
NIE

Zdolność do pracy
TAK

Ilość zabiegów w serii
indywidualnie