YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Dla młodych mam

Jesteś Mamą. Dbaj o siebie!

Po 9 miesiącach oczekiwania, w domu pojawiła się nowa, bardzo ważna osoba i wszystko stanęło na głowie. Świat kręci się wokół maluszka, a ty starasz się dać mu wszystko, co możesz najlepszego. I bardzo dobrze!
Pamiętaj jednak, że równie ważne są twoje potrzeby, a zmęczone ciążą i porodem ciało zasługuje na troskę i regenerację.
Zaopiekuj się też sobą. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad.


Ciało wraca do formy - krok po kroku


Połóg

Połóg to trwający 6-8 tygodni okres regeneracji organizmu. Macica wraca do stanu sprzed ciąży, a objawy takie jak wiotkość mięśni dna miednicy, nietrzymanie moczu i zaparcia stopniowo ustępują. Poszerzone naczynka, które pojawiły się w czasie ciąży i porodu także znikną. Obrzęki będą stopniowo ustępować.

Fizycznym przemianom towarzyszy istna burza hormonów, a jej konsekwencją może być płaczliwość, podatność na stres czy obniżenie nastroju. Zmiany hormonalne powodują wypadanie włosów, ale te w przyszłości odrosną.

Możesz sobie pomóc:

• poproś o pomoc najbliższych • śpij ile tylko możesz • skup się na sobie i dziecku • gotowanie i sprzątanie mogą poczekać

Macica w rozmiarze S.

Bezpośrednio po porodzie macica wraca do wielkości z 20 tygodnia ciąży. Mięśnie i naczynia krwionośne kurczą się. W 10 dobie mięsień chowa się za spojenie łonowe.

Możesz sobie pomóc:

- o ile to możliwe karm piersią
Karmienie piersią zwiększa wydzielanie oksytocyny, która przyspiesza proces obkurczania się macicy. Siła skurczów może Cię zaskoczyć, ale w ciągu kilku dni osłabną.
- rób zimne okłady
Możesz położyć na brzuch żelowe okłady albo owinięty w ręcznik lód.
- obserwuj czy macica nie powiększa się i staje się miękka
Zanim macica się schowa możesz ją łatwo wyczuć jako twardą strukturę poniżej pępka. Sprawdzaj czy nie stała się miękka i nie powiększyła się.

Zapytaj specjalistę, gdy podczas połogu:

• krwawienie nie zmniejsza się albo przybiera na sile
• macica się nie zmniejsza
• macica powiększa się i staje się miękka

Oczyszczanie się macicy

Proces oczyszczania przypomina początkowo obfite krwawienie miesiączkowe. Trwa od 3 do 6 tygodni i stopniowo słabnie zmieniając barwę na brunatną a potem jasną.
W tym czasie macica przypomina gojącą się ranę, unikaj zakażenia.

Możesz sobie pomóc:

• odpoczywaj – skrócisz okres krwawienia do 3 tygodni
• po wizycie w toalecie używaj środka do higieny intymnej
• 2x dziennie użyj przegotowanej wody ze środkiem antyseptycznym (np. Tantum Rosa). Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
• podmywaj się bieżącą wodą pod prysznicem albo w bidecie, od wzgórka łonowego w kierunku odbytu
• osuszaj jednorazowym ręcznikiem lub miękką gazą przykładając a nie pocierając. W pierwszych dniach niektórzy zalecają delikatny, chłodny strumień suszarki do włosów
• często wietrz ranę
• używaj dużych chłonnych podpasek i często je zmieniaj
• unikaj gorących kąpieli i przegrzewania organizmu • nie korzystaj z kąpieli w basenach i otwartych zbiornikach wodnych


Zapytaj specjalistę gdy podczas połogu:

• krwawienie jest długotrwałe, obfite i jasnoczerwone
• liczne, duże skrzepy występują dłużej niż 2-3 dni
• wydzielina z pochwy ma przykry zapach
• występuje gorączka powyżej 38 st. C
• występują mdłości, wymioty i pogarszające się samopoczucie
• oddawanie moczu jest bolesne

Skurcz – rozkurcz

W czasie ciąży hormony wpływają na uelastycznienie mięśni, tkanki chrzęstnej i kostnej oraz aparatu więzadłowo-mięśniowego. Mimo, że muszą unieść dodatkowy ciężar, podwyższone ciśnienie panujące w jamie brzusznej, często powoduje osłabienie mięśni dna miednicy. Ich wiotkość sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Możesz to odczuć podczas np. kichania czy śmiechu.

Czas potrzebny na regenerację mięśni, więzadeł i powięzi to ok. 6 tygodni. Tyle trwa okres różnicowania kolagenu.

Ważne jest aby procesu nie zaburzać bo konsekwencją wiotkości mięśni dna miednicy jest nie tylko wysiłkowe nietrzymanie moczu, pulsujący ból krocza czy brzucha, ale także osłabienie napięcia mięśni stabilizujących kręgosłup i idący za tym ból.

Możesz sobie pomóc:

-wstań z łóżka już kilka godzin po porodzie fizjologicznym, dzięki czemu zmniejszysz problemy z pęcherzem moczowym i wypróżnianiem
- ćwicz mięśnie dna miednicy minimum 3 razy dziennie po 5-10 minut
- już w 1-3 dobie po porodzie napinaj mięśnie dna miednicy o ile nie towarzyszy temu ból
- nie wykonuj „brzuszków”, nie biegaj po schodach
- nie dźwigaj ciężarów na wyprostowanych nogach
- nie noś dziecka w foteliku samochodowym
- nie chodź na bardzo długie spacery

Zapytaj specjalistę gdy podczas połogu:

- napinanie mięśni dna miednicy sprawia ból
- nie potrafisz wykonać ćwiczeń

Gdzie te mięśnie?

Mięśnie, o które chodzi, wyczujesz przerywając na chwilę strumień moczu. Żeby to zrobić musisz jednocześnie zacisnąć zwieracze odbytu, cewki moczowej i wejście do pochwy. Kiedy już je poczujesz, nie powtarzaj tego eksperymentu, bo częste przerywanie strumienia moczu może doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Jak ćwiczyć?

Połóż się na plecach, i sprawdź ręką, czy mięśnie brzucha są rozluźnione. Kiedy dojdziesz do wprawy możesz ćwiczyć stojąc w lekkim rozkroku lub w innej pozycji. Napnij mięśnie dna miednicy, policz do 5 i powoli je rozluźnij. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie.

Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Gdy „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, a gdy zjeżdża w dół, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż dojedziesz do parteru.

Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów i powtarzaj ją 3 razy dziennie. Po tygodniu zwiększ liczbę skurczów do 10–15 i wykonuj codziennie po kilka serii. Możesz modyfikować ćwiczenia Kegla np. wydłużając skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięśnie tak szybko jak potrafisz.

Wariantów jest wiele.
Ważne, by ćwiczyć regularnie i często.
Efekty ćwiczeń będą widoczne po kilku tygodniach.

Za luźno?

Naturalny poród to wysiłek dla mięśni pochwy i zewnętrznych stref intymnych.
Po porodzie pochwa może wydawać się luźniejsza. To efekt działania relaksyny i estrogenów – hormonów umożliwiających przejście dziecka przez kanał rodny w trakcie akcji porodowej.

Przyjmuje się, że pochwa powinna wrócić do kształtu sprzed porodu po około 6-8 tygodniach, czyli po przebytym połogu. W tym czasie odbudowują się włókna kolagenowe.

Możesz sobie pomóc:

- wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy
- wykonaj zabieg THERMIva

Poproś o pomoc specjalistę.

Skieruj się do fizjoterapeuty a najlepiej do osteopaty - nauczy cię prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy i wyrówna napięcia powięzi i mięśni oraz różnicę ciśnień pomiędzy klatką piersiową a jamą brzuszną, która powstała gdy dziecko naciskało na płuca przez znaczną część ciąży.
Skorzystaj z zabiegu ThermiVa po upływie 6 tygodni od porodu lub później – przyspieszysz i poprawisz jakość biorewitalizacji, zwiększysz napięcie mięśni i więzadeł, co nie tylko zwęzi pochwę, ale wpłynie na wysiłkowe nietrzymanie moczu, pojędrni narządy zewnętrzne, uelastyczni bliznę po cięciu.
Za ciasno?

U niektórych rodzących siłami natury wykonuje się zabieg nacięcia krocza, który ma zapobiec jego samoistnemu pęknięciu.
Podczas zabiegów stosuje się najczęściej szwy samorozpuszczalne, a gojenie się zranionych fragmentów tkanek zajmuje około dwóch tygodni. Pełna regeneracja trwa jednak znacznie dłużej (6-8 tygodni).
Konsekwencją tego zabiegu, bywa zwężenie wejścia do pochwy i ból w trakcie współżycia.

Możesz sobie pomóc:

- po upływie ok. 4-6 tygodni od zabiegu możesz zacząć delikatnie masować bliznę
- wykonaj zabieg THERMIva
Poproś o pomoc specjalistę.

Jeżeli dolegliwości ze strony blizny narastają skonsultuj się z lekarzem.

THERMIva - bez bólu i ryzyka

Najlepsze kobiece urządzenie odmładzające 2016.

1 zabieg - w celu poprawy biorewitalizacji po porodzie
30 minut - czas trwania zabiegu
1-3 zabiegi - wiele porodów, menopauza, klimakterium
45 °C - najwyższa temperatura odczuwana przez pacjentkę

Zabieg nie tylko dla młodej mamy.

Już po 30 minutach zabiegu odczuwalne są zmiany:
- szybsze powrócenie do wyglądu i funkcji sprzed ciąży
- ujędrnienie i uelastycznienie waginy
- zwężenie wejścia do pochwy i jej ścianek
- uelastycznienie blizny po nacięciu
- poprawa wyglądu warg sromowych
- poprawa nawilżenia pochwy
- zwiększona wrażliwość na bodźce
- brak problemu wysiłkowego nietrzymania moczu
Kiedy natura nie była łaskawa
poprawiamy jakość życia

Nikt nie jest doskonały. Defekty miejsc intymnych mogą być przyczyną kompleksów albo zwyczajnie utrudniać życie - uprawianie sportów, noszenie obcisłej bielizny, czy bikini.

Zwiększają też ryzyko otarć i stanów zapalnych. Możemy poprawić naturę: zmniejszyć wielkość warg sromowych czy zwęzić pochwę.

THERMIva to nieinwazyjny zabieg głębokiej regeneracji waginy w środku i na zewnątrz.


Jest tak łagodny, że nie powoduje żadnych podrażnień, za to efektami możesz cieszyć się od razu po pierwszej sesji. I długo, długo po niej.

Badania wykazały, że THERMIva może wspierać leczenie anorgazmii. Poprawa ukrwienia i unerwienia ścianek pochwy sprzyjała intensywniejszym orgazmom, także u tych pacjentek, które wcześniej ich nie doświadczały.

Zabieg poprawia napięcie mięśni dna miednicy, zmniejszając problem nietrzymania moczu i uczucie parcia na pęcherz lub odsuwając w czasie bardziej inwazyjne metody leczenia.

Jak to działa?


thermi, thermi va, ginekologia estetyczna, consensus, zwężanie pochwy, leczenie nietrzymania moczu
Do regeneracji tkanek wykorzystuje się energię radiofrekwencji.
Do pochwy wprowadzana jest ciepła, ergonomiczna końcówka, o średnicy zaledwie jednego centymetra. Już 42 - 45°C wystarczy, by obkurczać, napinać i porządkować włókna kolagenowe oraz stymulować ich produkcję.

Innowacyjna technologia pozwala precyzyjnie regulować temperaturę w trakcie zabiegu, pod podwójną kontrolą kamery termowizyjnej i stałego pomiaru temperatury tkanek.

Efekt zabiegu (fachowo nazywany remodelingiem czyli przebudową leczonych tkanek) jest natychmiastowy.


Piękne macierzyństwo

Okres ciąży oraz poród to dla kobiecego ciała duże obciążenie. Proponujemy młodym mamom specjalnie skomponowane programy zabiegowe, które pozwolą szybko wrócić do formy sprzed okresu ciąży. Zabiegi pomogą wzmocnić mięśnie brzucha, ujędrnić skórę, zredukować cellulit, usunąć rozstępy, pozbyć się dodatkowych kilogramów, przyspieszyć przemianę materii oraz zrelaksować - aby w pełni cieszyć się macierzyństwem.