YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Choroby paznokci

Choroby paznokci
Paznokcie mogą służyć jako element diagnostyczny chorób układowych i skóry. Najczęstsze zmiany paznokciowe są spowodowane takimi chorobami jak: grzybice paznokci, infekcje, łuszczyca, liszaj płaski.
Zmiany wyglądu płytki paznokciowej można podzielić na wrodzone i nabyte. Zmiany wrodzone powstają na podłożu genetycznym i wyleczenie ich przyczyny jest niemożliwe a wysiłki lekarza sprowadzają się do zahamowania następstw i rozwoju zmian. Zmiany nabyte są najczęściej wyleczalne.

* Atrofia - wrodzona zmiana zanikowa

* Aplazja – wrodzona zmiana zanikowa

* Zaburzenia połączenia płytki paznokciowej z łożyskiem – zmiana wrodzona

Wrodzona zmiana mogąca polegać na oddzielaniu się płytki paznokciowej. Części łożyskowej paznokcia ulega rozwłóknieniu i płytka stopniowo oddziela się od podłoża. Proces rozpoczyna się na wolnym brzegu i postępuje w kierunku macierzy. Zmiany często współistnieją z innymi chorobami skóry (głównie w łuszczycy) choć mogą pojawiać się bez żadnej uchwytnej przyczyny.
Drugim zaburzeniem może być złuszczanie płytki paznokciowej. Zmiany polegają na całkowitym oddzielaniu i złuszczaniu pytek paznokciowych począwszy od nasady płytki paznokciowej. Często złuszczanie jest spowodowane znacznymi zaburzeniami w odżywianiu paznokcia, lub towarzyszy ciężkim chorobom infekcyjnym, odmrożeniom, lub urazom mechanicznym.

* Koilonychia - wklęśnięcie płytki paznokciowej – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana, której przyczyną są najprawdopodobniej zaburzenia w synchronicznym wytwarzaniu dwóch warstw płytki paznokciowej. Do zmian te często towarzyszą różnym chorobom ogólnoustrojowym.
Objawy - środkowa część płytki paznokciowej ulega szerokiemu płytkiemu zagłębieniu, a wolny brzeg paznokcia unosi się i wywija ku górze.

* Szorstkość paznokci – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana o nieznanej przyczynie. Zmiany w obrębie płytek paznokciowych pojawiają się najczęściej w dzieciństwie czasem dopiero w wieku dorosłym. Paznokcie mają szorstką powierzchnię jakby posypana szarym pyłem. Zmianom tym często towarzyszy wklęśniecie paznokcia.

* Szponowatość – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana przerostowa. W chorobie tej dochodzi do znacznego przerostu i wydłużania się płytek paznokciowych. Na skutek znacznego przerostu płytki paznokciowe tracą połysk i przyjmują ciemnobrązową barwę. W przypadkach zaawansowanych zmian dochodzi do zakrzywiania się paznokci dając obrazy przypominające rogi baranie.Przyczyny szponowatości są różne u osób młodych najczęściej spowodowane są wielokrotnymi urazami a u osób w wieku podeszłym zmiany związane są z zaburzeniami odżywiania paznokci.

* Paznokcie rurkowate – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana przerostowa. Inna nazwa choroby - wrodzone pogrubienie paznokci. Jest to dziedziczna choroba często współistniejąca z nadmiernym rogowaceniem dłoni i stóp. Paznokcie są zgrubiałe i nadmiernie uwypuklone w osi długiej, szersze u podstawy i zwężające się na wolnym końcu płytki. Pod płytką paznokciową gromadzą się zbite masy rogowe silnie związane z łożyskiem.

* Zespół żółtych paznokci – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana przerostowa. Paznokcie są w tym przypadku wyraźnie zgrubiałe, nieelastyczne, nadmiernie wypukłe, co nadaje im kształt beczułkowaty. Obrąbek paznokci jest zgrubiały i spadzisty jakby wysztancowany, natomiast łąkotka jest zupełnie niewidoczna. Pogrubiałe płytki paznokciowe często przyjmują żółtawą lub żółtawo-zieloną barwę - stąd nazwa. Choroba często towarzyszą zastojowi chłonki w kończynach i astmie.

* Palce pałeczkowate Hipokratesa – zmiana wrodzona
Wrodzona zmiana przerostowa. W schorzeniu zwanym też palcami dobosza, tym dochodzi do przerostu i rozszerzeniu płytek paznokciowych, a dystalne części palców powiększają się. Taki obraz przypomina pałeczki dobosza - stąd nazwa. Zmiany w obrębie palców rąk towarzyszą ciężkim i przewlekłym chorobom układu oddechowego i serca.

* Grzybica paznokci – zmiana nabyta

* Drożdżyca wału paznokciowego i paznokci - zmiana nabyta

* Brodawki wirusowe pod i okołopaznokciowe - zmiana nabyta

* Łuszczyca paznokci - zmiana nabyta

* Liszaj płaski - zmiana nabyta

* Znamię barwnikowe paznokcia - zmiana nabyta

* Czerniak w obrębie płytki paznokciowej - zmiana nabyta

* Paznokcie wrastające - zmiana nabyta
Zaburzenie dotyczące wału paznokciowego i prawidłowego kształtowania się i wzrostu płytki paznokciowej. Schorzenie charakteryzuje się wrastaniem brzegu płytki paznokciowej z jej jednoczesnym „podwijaniem” do wewnątrz w macierz wału paznokciowego. Zmianie towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i duża bolesność. Dołączają się do tego często infekcje bakteryjne bądź grzybiczne.
Początkowo podwijanie się płytki paznokciowej można niwelować przez proste ścinanie bocznego brzegu paznokcia prostopadle do jego długiej osi i unoszenie mechaniczne brzegów paznokcia przy użyciu nici chirurgicznych.
W przypadku zaawansowanych zmianach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Polega on na klinowym wycięciu brzegu płytki paznokciowej wraz z wałem paznokciowym. Rzadko wymagane jest usunięcie całej płytki paznokciowej. Konieczność taka zachodzi przy współistnieniu rozległego zakażenia lub zanokcicy z wysiękiem ropnym pod paznokciem. Zabieg można przeprowadzić wykorzystując laser CO2

* Zmiany pourazowe - zmiana nabyta
Najczęstszymi zmianami pourazowymi są paznokcie wrastające oraz bielactwo paznokci. Bielactwo paznokci to zaburzenia w wytwarzaniu prawidłowej płytki paznokciowej i wbrew nazwie nie mają nic wspólnego z bielactwem nabytym skóry. Powstają wskutek urazów mechanicznych powstałych najczęściej podczas zabiegów kosmetycznych w okolicy nasady paznokci oraz w następstwie działania substancji toksycznych jak tal i arsen. Bielactwo paznokci to linijne, pasmowate, kropkowate lub nieregularne zmleczenia płytki paznokciowej. Ustępują samoistnie w chwili złuszczenia się płytki. Aby nie powstawały ponowne musi być wyeliminowana ich przyczyna.

* Niedobór aminokwasów, witamin i mikroelementów - zmiana nabyta
Zmiany nabyte występują razem z niektórymi jednostkami chorobowymi lub na innym podłożu i najczęściej można je wyleczyć.