YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Łagodne nowotwory łącznotkankowe

Łagodne nowotwory łącznotkankowe

Włókniaki Wyróżnia się włókniaki miękkie i twarde. Włókniaki miękkie są łagodnymi nowotworami wrodzonymi, ale mogą ujawnić się w różnym wieku. Występują w postaci zwykle licznych workowato zwisających guzów lub guzków w okolicy szyi i karku. Mają kolor skóry lub ciemniejszy. Nie ustępują samoistnie i mogą występować przez całe życie.
Włókniaki twarde występują niezależnie od wieku i w istocie są odczynem włóknistym. Najczęściej są pojedyncze, drobne, w kolorze skóry i umiejscowione na kończynach. Charakterystyczny wygląd rubinowoczerwonego, twardego guzka ma odmiana włókniaka twardego – histiocytoma
Leczenie
- Laser CO2
- Operacja chirurgiczna
Tłuszczak
niezłośliwy rozrost tkanki tłuszczowej posiadający własną torebkę, rosnący najczęściej w tkance podskórnej i uciskający otaczające struktury. Tłuszczaki mogą być pojedyncze lub mnogie, uszypułowane lub na szerokiej podstawie.

Leczenie
wyłącznie poprzez wycięcie chirurgiczne usunięcie. Zabieg ma charakter diagnostyczno-terrapeutyczny.

Włókniakogruczolak
zmiana o charakterze łagodnego rozrostu tkanki łącznej utworzona z tkanki gruczołowej lub/i włóknistej. Ma postać guzka rosnącego najczęściej na narzadach tworzonych z tych dwóch struktur, np. guzek piersi

Leczenie wyłącznie poprzez chirurgiczne usunięcie. Zabieg ma charakter diagnostyczno-terapeutyczny

Bliznowiec (keloid) Bliznowiec to twardy, podłużny lub nieregularny guz włóknisty często posiadający wypustki. Podłożem jego powstawania są predyspozycje osobnicze. Czynnikami wywołującymi może być uraz, ale często bliznowiec powstaje bez uchwytnych przyczyn. Bliznowce należy różnicować z przerosłymi bliznami. Te ostatnie zawsze są następstwem urazu i nigdy nie wykraczają poza jego obręb.

Leczenie - ostrzykiwanie - miejscowe wstrzykiwanie acetonidu triamcinolonu w stężeniu 10 mg/ml lub 40 mg/ml. . Zabieg wykonuje się co 3-4 tygodnie.Leczenie trwa kilka miesięcy.
- opatrunki z lekiem - leczenie fluocynolonem w stężeniu 0,025-0,2 % w opatrunkach zamkniętych. Terapia trwa kilka miesięcy
- krioterapia z zastosowaniem płynnego azotu
- laser CO2
- wycięcie chirurgiczne
Po wycięciu chirurgicznym keloidów często następuje ich nawrót z jeszcze większym nasileniem. Aby temu zapobiec leczenie chirurgiczne łączy się z naswietlaniem promieniami X lub miejscowym wstrzykiwaniem kortykosyeroidów.
- ultradźwieki
- jonizacja preparatami jodu
- stosowanie preparatu Madecassol w tabletkach i wstrzykiwaniach
-miejscowe stosowanie maści Contractubex

Zapobieganie
Profilaktyka polega na unikaniu u osób skłonnych do tworzenia się keloidów zabiegów chirurgicznych i elektrochirurgii.