YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Naskórek

Naskórek
Naskórek jest zbudowany z keratynocytów, które przechodzą z warstwy najgłębszej ku górze. Wędrówka zajmuje 26-28 dni. Jej czas zmienia się w chorobach ze wzmożoną proliferacją naskórka (łuszczyca). Czas przejścia w obrębie błon śluzowych wynosi 5 dni. Dzięki temu i wzmożonej ekspresji naskórkowego czynnika wzrostowego rany błon śluzowych goją się bardzo szybko. W naskórku nie występują naczynia krwionośne – jest odżywiany poprzez krążenie limfy. Budowa poszczególnych warstw naskórka:
Warstwa podstawna, rozrodcza
jest to najniżej położona warstwa komórek, w skład której obok keratynocytów wchodzą melanocyty, komórki Langerhansa i komórki Merkela. Już w jej obrębie stwierdza się prekursory keratyny – ostatecznego produktu metabolizmu naskórka. Komórki podstawne (keratynocyty) łączą się między sobą i położonymi wyżej komórkami warstwy kolczystej za pomocą uwypukleń błony komórkowej zwanych desmosomami. Od dołu połączone są z błoną podstawną za pomocą półdesmosomów. Obok wymienionych typów połączeń występują przezbłonowe cząsteczki adhezyjne - integryny. Zaburzenia kontaktu międzykomórkowego stanowią podstawowe zjawisko w patogenezie niektórych chorób pęcherzowych skóry oraz w inwazyjności nowotworów skóry.
Warstwa kolczysta
składa się z kilku rzędów wielobocznych komórek, ulegających spłaszczeniu w kierunku powierzchni skóry. Pomiędzy komórkami znajdują się przestrzenie wypełnione substancją cementującą przylegające do siebie desmosomy.
Powyżej warstwy kolczystej rozpoczyna się proces terminalnej keratynizacji. Dlatego warstwy podstawna i kolczysta są łączone wspólną nazwą warstwy Malpighiego.
Warstwa ziarnista
składa się z kilku szeregów wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach.Ponad warstwą ziarnistą leży wąskie pasmo strefy pośredniej, które ma duże znaczenie w zaburzeniach rogowacenia.
Warstwa rogowa
składa się ze spłaszczonych komórek pozbawionych jąder, przylegających do siebie w dolnych warstwach, a luźno ułożonych na powierzchni i ulegających złuszczaniu. Warstwa rogowa zawiera białka keratynowe, które wiążąc wodę nadają jej elastyczność. Błony komórkowe keratynocytów są zbudowane z fosfolipidów. Pod wpływem działania enzymów (szczególnie fosfolipaza A i C) fosfolipidy uwalniają kwas arachidynowy, mający duże znaczenie w procesach zapalnych.