YouTube
FaceBook
Metamorfozy
12 422 55 55
E-mail
E-mail
E-mail

Uszkodzenia skóry pochodzenia mechanicznego

Uszkodzenia skóry pochodzenia mechanicznego
Do uszkodzeń skóry pochodzenia mechanicznego zalicza się modzele i odciski. Zmiany te powstają w wyniku długotrwałego ucisku na skórę jako odczyn obronny.

Modzel
Modzele są ograniczonymi ogniskami nadmiernego rogowacenia najczęściej kształtu kolistego, czasem nieregularnego, barwy żółtej lub żółtobrunatnej. Czucie w obrębie modzeli jest zazwyczaj upośledzone. Modzele są odczynem fizjologicznym na bodźce zewnętrzne. Modzele mogą pękać , na skutek czego powstają głębokie, niekiedy krwawiące szczeliny.

Przyczyny
Modzele na rękach powstają na skutek ciężkiej pracy fizycznej powodującej permanentny lub regularnie powtarzajacy się ucisk w tych samych miejscach. Modzele na stopach występują na skutek ucisku obuwia zbyt twardego lub o cienkiej podeszwie, a także na skutek nieprawidłowego ustawienia stopy i stąd nierównomiernego rozłożeniamasy ciała.
Powstawanie modzeli ułatwia brak podsciółki tłuszczowej amortyzujacej urazy mechaniczne
Do powstawania modzeli przyczyniasię wrodzona skłonność do nadmiernego rogowacenia oraz zaburzenia nerwowo-troficzne w przebiegu chorób neurologicznych.

Leczenie Istotne zmaczenie ma usunięcie przyczyny powstawania modzeli
- Środki keratoliczne (złuszczające) stosowane miejscowo, głównie zawierające kwas salicylowy, mocznik lub roztwór kwasu octowego
- Ciepłe kapiele kończyn z dużą ilością mydła dla rozmiękczenia warstwy rogowej
- Wkładki do obuwia zapobiegające powstawaniu modzeli
- chirurgiczne usunięcie zmian
- usunięcie zmian laserem CO2

Nagniotek (odcisk)
Jest to miejscowe nadmierne rogowacenie wraz z wrastaniem czopa rogowego wgłąb skóry. Ucisk mas rogowych na zakończenia nerwowe może powodować silny ból. Najczęstszym umiejscowieniem jest powierzchnia grzbietowa palców stóp i wewnętrzne powierzchnie palców.

Przyczyny
Główną przyczyną powstawania nagniotka jest noszenie ciasnego obuwia, lub wadliwe ustawienie stopy (koślawy paluich, płaska stopa).

Leczenie
- stosowanie środków keratolicznych
- chirurgiczne usunięcie zmian
- usunięcie zmian laserem CO2

Zapobieganie
Zapobieganie polega na noszeniu wygodnego obuwia